دیابت چیه ؟

به طور خلاصه گلوکوز خون منبع اصلی انرژی شما است و از غذایی که میخورید ناشی میشود و انسولین هورمونیست که توسط لوزالمعده ایجاد میشود و به گلوکز موجود در مواد غذایی کمک میکند تا وارد سلول شما شوند تا تبدیل به انرژی شود .

بعضی اوقات بدن شما مقدار کافی انسولین ترشح نمیکند یا از انسولین به درستی استفاده نمیکند که در این حالت, گلوکز درون خون شما باقی میماند و به سلول ها راهی نمیشود که با گذشت زمان و داشتن زیاد گلوکز در خون شما میتواند باعث مشکلات سلامتی و شیوع دیابت شود .

 

دیابت نوع 1 :

 

اگه شما از مبتلا ها به بیماری دیابت نوع 1 باشید , بدن شما قادر به ساختن انسولین نیست . سیستم دفاعی بدن شما به سلول های موجود در پانکراس (لوزالمعده) که مسئول تولید انسولین میباشند حمله کرده و آن را از بین میبرد .

معمولا دیابت نوع 1 در کودکان و بزرگسالان تشخیص داده میشود اما میتواند در هر سنی ظاهر شود .

افرادی که دارای دیابت نوع 1 میباشند باید روزانه مقدار مشخص انسولین تزریق کنند تا بتوانند به ادامه حیات بپردازند .

دیابت نوع 2 :

اگر مبتلا به دیابت نوع 2 هستید بدن شما انسولین را به خوبی درست نمیکند و یا از آن استفاده نمیکند .افراد میتوانند در هر سنی به دیابت نوع دوم مبتلا شوند , حتی در دوران کودکی . اگرچه که این نوع دیابت بیشتر در افراد میان سال و سالخورده دیده میشود و همچنین دیابت نوع 2 از رایج ترین نوع دیاب بین افراد میباشد .

دیابت بارداری :

دربعضی از زنان در دوران بارداری دیده میشود و بیشتر اوقات با تولد کودک, بیماری از بین میرود .

با این وجود باید آگاه بود زیرا شانس گرفتن دیابت نوع 2 در این افراد بیشتر میباشد و همچینین در بعضی مواقع دیابت دوران بارداری دیابت نوع 2 تشخیص داده میشود .

چقدر دیابت شایع است ؟

از سال 2015 بالغ بر 30.3 میلیون نفر در آمریکا یا 9.4 درصد از جمعیت آنها دارای دیابت میباشند و از هر 4 نفر 1 نفر از دیابت خود آگاهی ندارد و در افراد بالا 65 سال شایع تر میباشد و همچنین بالغ بر 90-95 درصد بزرگسالان دارای دیابت نوع 2 میباشند .

اما چه کسانی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را دارند ؟

خطر گرفتن بیماری در سنین بالای 45 سال بیشتر میباشد و همچنین در افرادی که سابقه خانوادگی دیابت یا اضافه وزن دارند در خطر بیشتری برای مبتلا شدن به دیابت میباشند . همچنین بی تحرکی , فشار خون نیز ریسک ابتلا به این بیماری را بالا میبرد .

چه مشکلاتی برای دیابتی ها به وجود می اید ؟

با گذشت زمان قند خون بالا منجر به مشکلاتی از جمله :

بیماری های قلبی

بیماری های کلیوی

مشکلات چشم

بیماری دندانی

آسیب عصبی

مشکلات پا

 

 

مرجع :

[1] Centers for Disease Control and Prevention. National diabetes statistics report, 2017. Centers for Disease Control and Prevention website. www.cdc.gov/diabetes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf External link (PDF, 1.3 MB) . Updated July, 18 2017. Accessed August 1, 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *