تله های برچسب های غذایی

بسیاری از افراد برچسب های مواد غذایی را می خوانند تابینش بهتری در مورد مواد غذایی که انتخاب میکنند بدست آورند.با این حال با ادعاهای زیادی که روی محصولات غذایی آورده شده میتواند گمراه کننده باشند.

برخی شرکت های مواد غذایی با تبلیغات و ادعاهایی که میکنند محصولات خود را از آنچه هستند سالم تر نشان میدهند.

ما در این مقاله با 10 تله برچسب های غذایی آشنا میشویم.

 

  • طبیعی :

 

اصطلاح واژه طبیعی توسط FDA  (سازمان غذا و داروی آمریکا) به خوبی تعریف نشده و باید مراقب بود تا در تله این واژه نیفتید.

 

  • بدون کلسترول :

 

تمام غذاهای گیاهی , سبزیجات , میوه ها , غلات , دانه ها و آجیل فاقد کلسترول میباشند .بنابراین هنگامی که روی برچسب غذایی یک بسته آجیل یا یک بسته کشمش نوشته میشود که بدون کلسترول , این جمله فاقد معنی میباشد و به آن تعلق نمیگیرد.

 

  • بدون چربی ترانس :

 

مواد غذایی بدون چربی ترانس اینگونه تعریف میشوند که چربی ترانس آنها در هر وعده, حاوی کمتراز 0.5 گرم میباشد.اما توجه داشته باشید که مقدار کمی از چربی ترانس را می توان در این مواد غذایی پنهان کرد.در نتیجه خیلی از مواد غذایی که دارای این برچسب می باشند به معنای انتخاب سالم و درست برای وعده غذایی نیست.

 

  • ارگانیک :

 

مواد غذایی دارای برچسب ارگانیک یا (ارگانیک مجاز) به این معنی است که این مواد بدون آفت کش های معمولی ,کودها , علف کش ها, هورمون ها و آنتی بیوتیک ها رشد می کنند.قبل از پرداخت هزینه و تهیه این مواد باید از موارد بالا اطمینان داشته باشید.

 

  • قند طبیعی یا قند اضافه شده :

 

برخی از افراد با خواندن لیبل روی مواد غذایی مقدار قند موجود درآن را محاسبه میکنند و اما از این موضوع اطمینان ندارند که آیا این قند اضافه شده یا به صورت طبیعی در ماده غذایی وجود دارد .به طور مثال ماست دارای یک قند طبیعی به نام لاکتوز میباشد که در تمام محصولات لبنی یافت می شود , بنابراین از طبیعی یا مصنوعی بودن قند موجود ر مواد غذایی حاصل پیدا کنید.

 

  • چربی های OMEGA-3 :

 

دانستن این نکته که کدام نوع از چربی های امگا 3 در مواد غذایی هستند بخش مهمی از رژیم روزانه شما را تشکیل می دهند.در کل امگا 3 از سه اسید چرب به نام های آلفا-لینولنیک اسید (ALA) ,ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) تشکیل شده است که گروه اول در دانه ها (گردو ,سبزیجات ,روغن سویا و …) یافت می شود و دو گروه دیگر در ماهی هایی همچون سالمون و مکمل های روغن ماهی یافت می شود.

در رژیم روزانه باید مقدار مشخصی از امگا 3 را به بدن رساند تا از تمام فواید آن بهره مند شوید.

 

  • فیبر :

 

دقیقا مانند چربی های امگا 3 , همه فیبر ها برابر نیستند و برخی از فیبر ها به محصولات غذایی اضافه شده و ممکن است به اندازه فیبر هایی که به طور طبیعی وجود دارند سالم نباشند.برخی مواد غذایی از جمله ماست, نان ,نوشیدنی ها میتوانند در این دسته قرار بگیرند که دارای فیبر های اضافه شده می باشند .برای اطلاع ازین موضوع لیست مواد تشکیل دهنده را برای کلماتی مانند اینولین (inulin) ,پکتین (pectin) ,سلولوز (cellulose) , پلی دکستروز (polydextrose) و الیگوساکاریدها (oligosaccharides) سرچ کنید تا با این واژه ها و مواد غذایی بیشتر آشنا شوید.

 

  • فاقد چربی :

 

در برخی موارد , کاهش چربی ممکن است به معنای اضافه کردن قند بیشتربرای جایگزینی برخی از چاشنی ها باشد.این امر در مورد کره بادام زمینی صادق می باشد که باعث میگردد از لیست غذا های سالم ما حذف شود.

 

  • مقدار مصرف :

 

مقدار مصرف و یا اندازه سروینگ مواد غذایی را حتما از روی برچسب مواد غذایی مطالعه کنید تا مقدار درست از کالری و مواذ غذایی را مصرف کرده باشید.

 

  • .ویتامین و مواد معدنی اضافه شده :

 

فقط به این دلیل که روی یک ماده غذایی نوشته شده که 100 درصد دارای ویتامین و مواد معدنی است, به این معنا نمیباشد که برای خرید این محصول هزینه کنیم.بسیاری ازشرکت ها روی غلات قندی, مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی را اضافه میکنند و سپس از آن, به عنوان نقطه فروش استفاده می کنند.باید توجه داشته باشیم برای دریافت ویتامین و مواد معدنی روزانه ,راه های زیادی موجود می باشد که خیلی بهتر از خوردن مواد غذایی آماده مملو از قند یا چربی می باشد.

 

 

 

Toby Amidor, MS, RD, CDN, is a registered dietitian and consultant who specializes in food safety and culinary nutrition

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *