آیا قند میوه برای بدن ضرر داره ؟

با داشتن رژیم های غذایی متفاوت از منابع تغذیه ای مختلف نظر دادن روی این موضوع کمی مشکل میباشد اما با این وجود لازم به ذکر است که بدن قند میوه را متفاوت از قند های فرآوری شده یا اضافه شده متابولیزه میکند.

تمام میوه ها حاوی مقداری قند طبیعی هستند .میوه های شیرین از جمله انبه و هندوانه از نظر قند , قند نسبتا بالایی دارند.اما به طور کلی میوه ها قند کمتری از غذاهای شیرین دارند.

تقریبا تمام انسان ها از جمله کسانی که مبتلا به دیابت هستند میتوانند از خوردن بیشتر میوه ها بهرهمند شوند.

میوه ها حاوی دو نوع قند (فروکتوز و گلوکوز) میباشند که نسبت آنها در میوه ها متفاوت میباشد ,با این وجود میوه ها تقریبا نیمی از فروکتوز و گلوکوز هستند.بنابراین بدن برای متابولیسم باید از انسولین استفاده کند. فروکتوز قند خون را بالا نمیبرد, در عوض ,کبد مسئولیت تجزیه آن را به عهده دارد.

در زیر ما به مقایسه قندهای میوه با سایر قند ها و خطرات ناشی از مصرف قند و فواید خوردن میوه را بررسی میکنیم .

 

قند میوه در مقایسه با قندهای دیگر :

 

قندهایی که تولیدکنندگان بیشتر در مواد غذایی استفاده میکنند عبارتنداز :

  • شربت ذرت که معمولا صد درصد گلوکوز است
  • فروکتوز, که از قند میوه بدست می آید
  • گالاکتوز,که از ترکیب لاکتوز شیر و گلوکوز بدست می آید
  • شربت ذرت با فروکتوز بالا, که از فروکتوز(درصد بیشتر) و گلوکوز تصفیه شده است
  • مالتوز , که از دو واحد گلوکوز است
  • ساکاروز یا قند سفید که قطعات برابر فروکتوز و گلوکوز میباشد

 

این قندها با قند های میوه متفاوت هستند ,زیرا که در مرحله فرآوری قرار میگیرند و تولیدکنندگان تمایل دارند از آنها به عنوان افزودنی در مواد غذایی و سایر محصولات استفاده بیش از کنند. بدن ما نیز این قند ها را سریع تر متابولیزه میکند. به عنوان مثال ساکاروز میتواند قهوه را شیرین تر کند.

 

خطرات احتمالی :

 

تحقیقات انجام شده نشان میدهد فروکتوز تصفیه شده و اضافه شده که هر دو در محصولات قندی دیده میشوند خطر بیشتری برای سلامت افرادی که بیماری های دیابت و قلبی دارند را تهدید میکند.البته لازم به ذکر است که این تحقیقات منحصرا به فروکتوز فرآوری شده اشاره میکند نه به میزان فروکتوز میوه های کامل.

 

مطلاعات انجام شده برای مقایسه فروکتوز و گلوکوز در سال 2014 با 20 آزمایش تغذیه ای کنترل شده بررسی شد.اگرچه تحلیل های انجام شده حاکی از آن است که فروکتوز اضافه شده میتواند کلسترول ,اسیداوریک و تری گلیسیرید را افزایش دهد,اما تاثیر منفی آن بر لیپیدها ,نشانگر های بیماری کبد غیر الکلی یا انسولین ندارد.

 

افراد مبتلا به دیابت میتوانند میوه بخورند.در بسیاری از موارد,شیرینی میوه میتواند ولع مصرف مواد فراوری شده یا غذاهای شیرین با قند بالا را کمتر کند. این بدان معناست که فرد در ضمن به دست آوردن مواد مغذی ارزشمند,کالری کمتر و قند کمتری نیز مصرف میکند.

 

چیزهایی که باید از آنها آگاه باشید :

 

میوه های کامل انتخاب بهتری نسبت به میوه های بسته بندی شده یا فرآوری شده میباشد.

به عنوان مثال ,تولید کنندگان تمایل دارند به میزان زیادی آب میوه ها را شیرین و فرآوری کنند برای همین این مواد حاوی قند زیادی میباشند.باید بدانید که آب میوه ها جایگزین مناسب و کامل برای میوه ها نیستند و ممکن است مصرف قند فرد را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

 

افرادی که میوه های کنسرو مصرف میکنند باید برچسب های محصولات غذایی را بررسی کنند ,زیرا برخی از میوه های کنسرو شده حاوی شیرین کننده ها یا سایر مواد طعم دهنده هستند که میتوانند میزان قند آنها را حد زیادی افزایش دهند.

 

مصرف بسیار زیاد میوه ,مانند سایر غذاها ,ممکن است باعث افزایش خطر چاقی شود .

برخی از افراد نادر باید از خوردن میوه پرهیز کنند . این افراد آلرژی نسبت به خوردن و جذب میوه دارند و باید از خوردن انواع میوه پرهیز کنند.

 

به عنوان مثال شرایطی به نام سوء جذب فروکتوز میتواند باعث درد معده و اسهال شود.همچنین ,یک اختلال ژنتیکی نادر به نام عدم تحمل فروکتوز ارثی با اختلال در توانایی کبد در سوخت و ساز میوه ,که ممکن است نیاز به فرد داشته باشد که رژیم بدون فروکتوز بخورد.

 

 

 

 

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325550#summary

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *